Pracodawca powinien rozważyć jaki rodzaj umowy będzie odpowiedni do powierzanej pracy. Powinien mieć również na uwadze jaki różnice zachodzą pomiędzy umowa o dzieło a umową zlecenie. Jest to bardzo istotne w kwestii obowiązku zgłaszania umów, ponieważ bardzo często występują tutaj pomyłki. Kwalifikuje się często umowy jako umowy o dzieło, mając na celu wykorzystanie pewnego faktu. Mianowicie, takie formy umowy nie podlegają oskładkowaniu, w przeciwieństwie do umów o pracę czy zlecenie. Umowa o dzieło a umowa zlecenie zdecydowanie różnią się od siebie. Wobec tego wymieniamy podstawowe podobieństwa oraz różnice dla umowy o dzieło oraz zlecenie.
Umowa o dzieło a umowa zlecenie – podobieństwa
- Ta sama grupa odbiorców. Zleceniobiorcą / wykonawcą umowy cywilnoprawnej ma prawo być osoba fizyczna, osoba prawna, jak i nieposiadająca osobowości prawnej. Istotne jest, aby wykonawca posiadał zdolność do czynności prawnych.
- Brak obowiązku pracy w ściśle określonych ramach czasowych jak i lokalizacji.
- Brak przywilejów oraz praw pracowniczych.
Różnice
- Umowa zlecenie podlega oskładkowaniu zdrowotnemu i społecznemu (chyba, że zleceniobiorca posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych). Zwolnienie z opłacania składek społecznym za zlecenie jest możliwe, jeśli zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie większe bądź równe płacy minimalnej (u innego pracodawcy). Dobrowolna pozostaje wyłącznie wyłącznie składka chorobowa. Z umowami o dzieło sprawa wygląda inaczej, ponieważ nie podlegają one oskładkowaniu, nie gwarantują zatem także ubezpieczenia.
- Odpowiedzialność wykonawcy umowy. Generalnie zleceniobiorca nie może powierzyć zlecenia osobie trzeciej. Natomiast, wykonawca dzieła jak najbardziej ma takie prawo, ale też bierze na siebie odpowiedzialność za efekt pracy.
- Czas trwania. Umowa zlecenia jest zawierana w celu wykonywania określonych czynności w sposób powtarzalny i systematyczny. Czas jej trwania jest wyznaczany poprzez ustalenie okresu na jaki zawarto umowy. Może być zarówno na czas określony jak i nieokreślony. Natomiast umowa o dzieło powinna być jednorazowa, a czas jej trwania powinien być określony poprzez wskazanie daty wykonania dzieła.
- Prawo do pomocy socjalnej oraz medycznej. Dzięki umowie zlecenia zyskuje się prawo do korzystania z darmowej opieki medycznej i innych świadczeń społecznych. Niemniej, podejmowanie umów o dzieło nie daje gwarancji do podobnych przywilejów.
- Zleceniobiorca wykonuje dane zlecenie, czyli umowną czynność. Z kolei zadaniem wykonawcy dzieła jest wykonanie określonego produktu, czy usługi. Nie jest istotne w jaki sposób wykona dzieło, liczy się ostateczny efekt. Umowa o dzieło stanowi o osiągnięciu umówionego rezultatu. Natomiast umowa zlecenie opiera się na staranne wykonanych czynnościach, które niekoniecznie dążą do osiągnięcia rezultatu. Reasumując, umowa zlecenia jest zawierana w celu wykonywania czynności w sposób powtarzalny i systematyczny, natomiast umowa o dzieło ma charakter bardziej jednorazowy. To główna różnica brana pod uwagę przez ZUS – umowa o dzieło a umowa zlecenie.
Pozostałe różnice
- Wynagrodzenie. W 2021 roku minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorcy stanowi 18,30 zł brutto. Z kolei w aspekcie umowy o dzieło, to stawka zwykle ustalana z góry.
- Zleceniobiorca nie ponosi ryzyka wyniku wykonywania swoich usług, natomiast wykonawca dzieła jest obarczony ryzykiem, jest odpowiedzialny za rezultaty.
- Umowa o dzieło może zostać sprawdzona pod kątem istnienia wad dzieła. Zlecający dzieło ma pełną świadomość co powstanie i po otrzymaniu usługi lub produktu może ocenić czy osiągnięty rezultat jest prawidłowy czy też nie. Jeśli zaistnieją nieprawidłowości może dzieło zareklamować.
- Umowę zlecenia można wypowiedzieć, z kolei od umowy o dzieło można odstąpić.
- Z racji na konieczność określenia dzieła z góry, tzn. świadomość tego co powstanie, umowa o dzieło może się wiązać również z przekazaniem majątkowych praw autorskich. Chodzi tutaj o zakres prawny do stworzonego dzieła lub umożliwieniem w inny sposób dysponowania rezultatem (np. udzielenie licencji).
Umowa o dzieło a umowa zlecenie – potrzebujesz pomocy?
Jeśli nie wiesz czy wybrać umowę o dzieło, czy też umowę zlecenie, zapytaj naszych specjalistów, którzy są do dyspozycji od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8:00 do 20:00. Podpowiadamy i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Polecamy: Jak zawrzeć umowę o dzieło i zlecenie