Chcesz dowiedzieć się jak otworzyć działalność gospodarczą i mieć pewność, że jesteś dobrze na to przygotowany? Jeśli planujesz zarejestrować firmę w Polsce jako jednoosobową działalność gospodarczą, poniższa instrukcja pomoże Ci przejść przez proces rejestracji. Sprawdź, co musisz zrobić.
Zanim zarejestrujesz swoją firmę musisz zdecydować jak chcesz ją prowadzić. Struktura firmy prawnie wpływa na wszystko, od sposobu rozliczania podatków po odpowiedzialność osobistą. W tym artykule skupimy się na zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Aby zarejestrować działalność gospodarczą należy wypełnić wniosek CEIDG-1 podając swoje dane oraz dane przyszłej firmy. CEIDG-1 jest wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jak i wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). CEIDG-1 jest również zgłoszeniem identyfikacyjnym (NIP), jeśli jeszcze go nie posiadasz. Tam samo jak w przypadku numeru REGON, zostanie Ci on nadany po zatwierdzeniu wniosku o założenie działalności gospodarczej.
Najszybciej można założyć działalność gospodarczą przez internet, pod warunkiem, że posiadasz profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny. Niektóre banki także służą pomocą przy rejestracji online. Z pomocą może przyjść także biuro rachunkowe online Ototax. Możesz także zarejestrować firmę bezpośrednio w Urzędzie Miasta/Gminy jak i z pomocą pełnomocnika. Skoro już wiesz jak otworzyć działalność gospodarczą wejdź na www.BIZNES.GOV.PL.
W momencie wypełniania wniosku CEIDG-1 należy wybrać formę prowadzonej księgowości. Czy zamierzasz prowadzić księgowość samodzielnie, czy może chcesz zlecić to zadanie zewnętrznej firmie? Dla przykładu, miesięczny abonament w biurze rachunkowym z dostępem online Ototax, to 99 PLN netto w przypadku freelancera oraz 149 PLN netto dla małej firmy. Ponadto, przez 14 dni możesz przetestować Ototax zupełnie za darmo. Jesteśmy jedynym biurem rachunkowym w Polsce z dostępem online i doradztwem prawnym w cenie usługi!
Przy rejestrowaniu działalności gospodarczej musisz zdecydować jak chcesz rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Jest to ważny wybór, ponieważ zmiana formy opodatkowania w ciągu roku nie jest możliwa dla tej samej działalności. Ewentualna zmiana będzie możliwa w kolejny roku podatkowym. Jako przyszły przedsiębiorca do wyboru masz kilka form opodatkowania.
Będziesz płacić podatek wg skali podatkowej tj. w wysokości 17% od uzyskiwanych dochodów oraz 32% od nadwyżki powyżej 120 000 zł. Przy zasadch ogólnych możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku oraz innych ulg, będziesz też mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
W tym wypadku będzie obowiązywała Cię jedna stawka podatkowa czyli zapłacisz 19% podatku od wszystkich uzyskiwanych dochodów. Przy podatku liniowym nie jest możliwe wspólne rozliczenie z małżonkiem (PIT roczny), nie możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku. W przypadku, gdy dla rodziny jedynym źródłem przychodu jest działalność gospodarcza opatkowana podatkiem liniowym, to nie będzie również możliwe skorzystanie z ulg np. ulga na dziecko czy ulga na internet.
Ta forma podatkowa jest dość specyficzna, a wysokość podatku jest ustalana odgórnie. Jaki zapłacisz podatek będzie zależeć od rodzaju świadczonych usług, wielkości zatrudnienia, liczby ludności oraz miejscowości w której będziesz prowadził działalność gospodarczą. Wysokość tego podatku ustala Naczelnik Twojego Urzędu Skarbowego wydając w tej sprawie decyzję. Uwaga: obecnie ta forma podatkowa nie jest możliwa dla nowych działalności gospodarczych.
W zależności od świadczonych usług możesz zostać opodatkowany podatkiem w wysokości 17%, 15%, 10%, 8.5%, 5.5%, 3% lub 2%. Co ważne – w taki sposób nie jest opodatkowana cała Twoja działalność gospodarcza, ale konkretnie świadczone usługi. Możesz zatem stosować kilka stawek w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, które będą zgodne z rodzajem wykonywanej usługi. Co istotne, przy tej formie opodatkowania nie będziesz mógł obniżyć podatku dochodowego o poniesione koszty poza jednym wyjątkiem. Obniżyć podatek dochodowy przy ryczałcie możesz wyłącznie ksiegując wpłaty na ZUS, ale nie możesz zaksięgować innych wydatków. W tym wypadku, przedsiebiorcy często rozważają bycie na ryczałcie jako podatnik VAT – co prawda nie będziesz mógł zaksięgowość kosztów (obniżając podatek dochodowy), ale będzie możliwe księgowanie wydatków do wysokości naliczonego podatku VAT. Pamiętaj, PIT i VAT to dwa różne podatki, które nie mają ze sobą żadnego związku. Więcej o podatku VAT przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jeśli nie jesteś pewien jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, zarejestruj się do usługi i zapytaj o to specjalistów z Ototax.
Musisz jeszcze zdecydować, czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT. Jeśli chcesz zostać płatnikiem VAT, zarejestruj się poprzez złożenie wniosku VAT-R. W wielu przypadkach, osoby rozpoczynające działalność nie wiedzą co będzie dla nich korzystniejsze. Dlatego o poradę możesz zapytać specjalistaów z Ototax.
Pamiętaj, że do VAT-u możesz się zgłosić w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, w dowolnym czasie. Jednak w drugą stronę, tak prosto to już nie działa. Będąc vatowcem należy bardzo dokładnie prowadzić księgi, aby były one zgodne ze stanem faktycznym, a wszelkie rozliczenia muszą być wykonywane na czas.
Numer REGON jest nadawany przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Otrzymasz go w ciągu 7 dni roboczych od momentu rejestracji wniosku CEIDG-1. Z kolei numer NIP nadawany jest przez Urząd Skarbowy. Uzyskasz go w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych od momentu rejestracji w CEIDG-1. Pamiętaj, jeśli już posiadasz numer NIP, to nie otrzymasz nowego numeru dla rejestrowanej działalności – posiadany przez Ciebie NIP będzie taki sam dla zakładanej przez Ciebie firmy.
W okresie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej powinieneś udać się do ZUS, aby dopasować odpowiednie składki. Należy zgłosić jakie składki będziesz odprowadzać na drukach ZUA lub ZZA. Należy podkreślić, że pełna składka na ZUS jest dosyć kosztowna, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Dlatego wprowadzono kilka ulg, które zmniejszają wysokość opłacanych składek w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej. Są to przede wszystkim „Ulga na start” oraz „Mały ZUS”.
Co ważne, do ZUS-u składamy jeden z dwóch dokumentów:
W przypadku korzystania z usług biura rachunkowego Ototax, otrzymasz pomoc profesjonalnego, osobistego księgowego, który wykona większość zadań za Ciebie!
Udając się do wybranego banku lub wypełniając formularz on-line należy posiadać poniższe dokumenty:
Jeśli założysz rachunek bankowy dla firmy powinieneś poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.
Czy już wiesz jak otworzyć działalność gospodarczą? Jeśli dalej potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym Ototax. Pomożemy Ci przejść przez proces rejestracji działalności gospodarczej i zajmiemy się prowadzeniem księgowości. Służymy także pomocą prawną.
Biuro rachunkowe Ototax – przeczytaj więcej o usłudze i testuj ZA DARMO przez 14 dni!