Od 16 maja 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma nowe uprawnienia, które jednocześnie staną się obowiązkiem każdego pracodawcy – również takiego, który zatrudnia pracowników na zasadzie umów cywilno-prawnych. Chodzi o kod zatrudnienia w ZUS czyli obowiązek informowania o rodzaju wykonywanej przez zatrudnionego pracy poprzez określenie jej odpowiednim kodem stanowiska.
Każde zgłoszenie zatrudnionego pracownika będzie zawierać dodatkowo 6-cyfrowy kod zawodu. Zmienią się zatem podstawowe druki zgłoszeń dla płatnika czyli ZUS ZUA i ZUS ZZA. Nowe prawo jest związane ze zmianą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
„Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawiera w szczególności następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej: dane, o których mowa w art. 35 ust. 1 pkt 1, nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, wykonywany zawód, adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu i adres zamieszkania”.
Warto podkreślić, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w najbliższym czasie będzie przechodziła jeszcze wiele modyfikacji. Warto zatem obserwować zmiany, bo będą one dotyczyć zarówno przedsiębiorców, w tym samozatrudnionych (płatników) oraz pracowników (ubezpieczonych).
Przede wszystkim do celów statystycznych oraz wewnętrznych analiz Zakładu. Poprzez kod zawodu, ZUS będzie mógł ocenić:
Warto również zaznaczyć, że ZUS z pobranymi danymi będzie dzielił m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.
Jeśli nie wiesz jaki kod zatrudnienia zastosować, skontaktuj się ze swoim księgowym z Biura Rachunkowego Ototax.